איך לבחור בידורית

היי חברים, כאן תום לוי. מכיוון שאני שנים בתחום ההפקות, הקלטות וסאונד, הפכתי להיות "חבר טלפוני" של הרבה מוזיקאים וחובבי מוזיקה שונים. הרבה מהם שואלים אותי, מה היא בידורית טובה ואיך לבחור אותה נכון. אז הנה כמה טיפים ממני אליכם.

מה עושה בידורית לעזאזל? אם עדיין לא נחשפתם לאופנת הבידוריות, יש סיכוי שחזרתם לאחרונה מטיול מאוד ארוך במדינת עולם שלישי או שאתם סתם מנותקים (חחח), כי תכלס, אם מדברים על טרנד מוזיקלי שהולך ותופס תאוצה, חייבים להזכיר בידורית. בידוריות כיום מצויות כמעט בכל פינה, והן מצוינות עבור מי מאיתנו שזקוקים לה למטרות שירה וכיף, וגם עבור מטרות מקצועיות הקשורות בהפקות אירועים.

תמונה להמחשה, אין לי באמת פלאפון ורוד

באופן כללי, בידוריות בדרך כלל יאפשרו למשתמש לחבר מקורות חיצוניים ולהשמיע מוזיקה, את האפשרות לחבר מיקרופון חיצוני (חלקן מגיעות עם מיקרופון מובנה באיכויות שונות), רמקול ועוד. כל אלו, הופכים את הבידורית לאמצעי בידור מצוין עבור אנשי מקצוע בתחום הפקות האירועים. כיום, ניתן למצוא אפילו בידוריות אלחוטיות ברמה גבוהה ביותר, כך שכדאי לעשות סקר שוק קצר ולבדוק כיצד לבחור בידורית נכון. במקרים מסוימים, אנשים רוכשים בידוריות שפשוט לא מתאימות לצרכים שלהם, וחבל. אם אתם מפיקים אירועי ילדים, זכרו תמיד כי עליכם לבחור בידוריות המסוגלות להתמודד עם ווליום גבוה – מבלי ליצור הפרעות בשמע. אירועי ילדים הם אירועים שמצריכים מהמפיקים להחזיק ברשותם בידוריות מקצועיות, אחרת קול הדיבור שלהם פשוט ייגמר לאחר שעה של הפעלת ילדים שובבים.

בוחרים בידורית מתאימה, חושבים על הצרכים ממנה

אם תקפידו לבחור את הבידורית הנכונה לסוג השימוש שלכם, תוכלו להנות מהשמעת מוזיקה ללא דיסטורשנים (צליל לא נעים המופק בעקבות אי-התאמה בין הווליום, לבין יכולת הרמקול להשמיע את אותו הווליום), מדיבור נקי ומשירה נקייה. בחלק מדגמי הבידוריות, תוכלו אפילו למצוא אפקטים מובנים המספקים לשירה שלכם יותר נפח ועוצמה. מישהו ביקש REVERB לשירה ולא קיבל?

מחירי בידוריות נעים בטווחים של מאות שקלים, וגם אלפי שקלים ויותר, כך שמומלץ לעצור לרגע ולחשוב עם עצמכם. האם אתם צריכים בידורית לים בלבד, שתספק לכם שעות ספורות של מוזיקה משובחת? האם אתם אוהבים לשיר ואיכות הצליל שמתקבל חשובה לכם מאוד? אולי בכלל אתם צריכים בידורית עבור ערבי קריוקי עם החבר'ה? בכל מקרה ומקרה, מומלץ לוודא כי אתם בוחרים בבידורית מתאימה, בכדי להבטיח הנעמה לכל אוזן ואוזן.

סוגים עיקריים של בידוריות 

כשאתם מחפשים אחר בידורית אידיאלית לצרכיכם, זכרו כי קיימות בידוריות אישיות שגם נישאות וניידות, ישנן בידוריות המיועדות להצבה במיקום מוגדר, וישנן גם מערכות המוגדרות כמערכות קריוקי מקצועיות. במקרים מסוימים (כמו למשל מרצים, מורים, מדריכי טבע ודרך), אנשים מסתפקים בחגורות הגברה, וגם כאן יש לא מעט סוגים של מערכות הגברה אישיות המוגדרות כחגורות נישאות (מוצמדות על הגוף).

אם אתם אוהבים מוזיקה והצרכים שלכם מהבידורית הם מוזיקליים יותר, חגורות הגברה אינן מיועדות עבורכם. אתם כנראה זקוקים לבידורית מקצועית יותר המספקת צליל שירה ברור וצליל מוזיקה נקי. זכרו, הזול תמיד ייצא יקר יותר. אם תרכשו בידורית שאינה עונה לכם על הצרכים, קיימת הסבירות שפשוט תגרמו לנזק בבידורית, ואז תצטרכו לרכוש שוב בידורית נוספת. בצעו עם עצמכם בדק בית, הגדירו מטרות ורכשו בידורית מתאימה.

בידורית – איזה מיקרופון ורמקול אני צריך?

מעבר למה שציינו כאן למעלה, ישנם פרמטרים רבים נוספים שכדאי להתחשב בהם בעת שרוכשים בידוריות. חלק מהדברים בהם כדאי להתחשב, הם נושאי אורך הסוללה, האם אתם צריכים בידורית אלחוטית או לא, גודל ומשקל הבידורית, מידות הרוחב ועוד. כל אלו, לפני שבכלל נגענו בנושאים של סוגי רמקולים, סוגי מיקרופונים בבידוריות, סוגים של כבלים המשפרים את איכות השמע ועוד. אין ספק שזה עולם ההולך ומתפתח יותר ויותר, ואנחנו נהנים כיום מאמצעים טכנולוגיים משוכללים מאוד בתחום המוזיקה. תמיד תוכלו להגיע אל החנות הקרובה לביתכם, ולהתרשם מסוגי הבידוריות הנמכרות בה.

אני כאן אם אתם צריכים ייעוץ, הכוונה, או סתם כוס קפה ועצה טובה.

ולסיום, עוד כתבה מעניינת בנושא: https://musiccritic.com/equipment/speakers/best-portable-pa-system/

כתיבת תגובה