כרטיס קול מומלץ לאולפן ביתי עד 1,000 ש"ח ב-2019

בשנת 2019 זה לא דבר נדיר לשמוע ברדיו מוזיקה שנוצרה בחדר השינה של מישהו. עם ההתקדמות הטכנולוגית האדירה של העשורים האחרונים, לכל נער עם לפטופ יש פוטנציאל להיות ההד-ליינר הבא של Tomorrowland.

בעבר הרחוק יצירה של מוזיקה על פי רוב התחילה בהסתגרות של להקה באולפן עם ציוד בשווי עשרות אלפי דולרים. כיום ניתן להחליף את רובו המכריע של הציוד הזה (ואפילו את חבורת הנגנים) במחשב אישי שיש כמעט לכל אחד בבית, ולצאת עם מוזיקה ברמת גימור שלא נופלת בהרבה מזו של אולפן מסחרי. אבל לא משנה איזה סגנון מוזיקלי אתם מעוניינים ליצור, כרטיס קול הוא כנראה התחנה הראשונה בדרך.

כרטיס קול הוא רכיב שאחראי על כניסה ויציאה של סיגנל אודיו מהמחשב. טיב הכרטיס ישפיע על איכות ההקלטות שתוכלו להפיק ממנו כמו גם איכות האודיו שהוא יפלוט החוצה אל האוזניות או הרמקולים. בעוד כמעט כל מחשב מגיע עם רכיב כזה מובנה בתוך המארז, כדי ליצור מוזיקה באיכות גבוהה יש צורך בכרטיס קול שתוכנן ספציפית לשימוש אולפני.

מושגי בסיס (או, למה לשים לב ברכישת כרטיס קול לאולפן)

ערוצים

ערוצי הכניסה הם הנקודות על כרטיס הקול דרכן נכנס אודיו אל תוך המחשב ממקורות כמו מיקרופונים וכלי נגינה לצורך עיבוד והקלטה, בעוד ערוצי יציאה משמשים לשליחה של אודיו החוצה אל רמקולים, מגברי אוזניות, אפקטים חיצוניים ועוד.

כמעט כל אחד מהכרטיסים ברשימה למטה מגיע בכמה גרסאות, עם כמויות שונות של כניסות ויציאות, שיקול שכדאי לקחת בחשבון בהתאם לשימוש הרצוי לכם. יוצרים של מוזיקה אלקטרונית על פי רוב יוכלו להסתפק בכרטיס בעל כניסה בודדת בעוד מי שמעוניין להקליט כמה מיקרופונים במקביל או נגינה חיה של מספר מוזיקאים ייאלץ כנראה לבחור בדגם יקר יותר.

קדם-מגבר

לכל ערוץ כניסה בכרטיס הקול המאפשר חיבור של מיקרופון דרוש רכיב פנימי בשם "קדם מגבר" (Pre-Amplifier). זאת משום שמיקרופונים פולטים החוצה סיגנל חשמלי במתח נמוך במיוחד שנקרא Mic Level. על מנת שניתן יהיה להקליט אותם כראוי ולשמוע אותם דרך רמקולים או אוזניות יש צורך בהגברה של המתח הזה על ידי רכיב ה-"קדם-מגבר", שהוא אחד הגורמים המשפיעים ביותר על איכות האודיו שתתקבל בהקלטה.

מקורות צליל שאינם מיקרופונים כגון סינתיסייזרים, פסנתרים חשמליים, פלטות DJ ועוד אינם דורשים הגברה כזו. כמעט כל כרטיס קול לשימוש אולפני כולל לפחות ערוץ כניסה אחד בעל קדם-מגבר המאפשר חיבור מיקרופון, אולם על מנת להוזיל עלויות, יצרניות כרטיסי קול לעתים משלבות מספר ערוצי כניסה נוספים ללא קדם-מגברים שלא יאפשרו חיבור מיקרופונים.

ממיר

בעוד מיקרופונים וכלי נגינה כולם מייצרים אות חשמלי במתחים שונים שנקרא גם "אות אנלוגי", על מנת לעבד ולהקליט אותם במחשב יש צורך בהמרה של האותות הללו לפורמט דיגיטלי. גם רמקולים ואוזניות הנם מכשירים אנלוגיים, ועל מנת שיוכלו להפיק צליל יש צורך בתרגום של ההקלטות הדיגיטליות מהמחשב בחזרה לסיגנל חשמלי. בכדי לעשות זאת, כל כרטיס קול כולל רכיב המרת אות אנלוגי לדיגיטלי / דיגיטלי לאנלוגי (AD/DA Converter) או בקיצור "ממיר".

איכות הממיר תקבע במידה רבה את רמת הדיוק בפרטים של האודיו שעובר דרכו ועל כן תשפיע גם על איכות ההקלטה וגם על איכות השמע שתתקבל דרך הרמקולים או האוזניות שלכם.

קצב הדגימה (Sample Rate) של הממיר הוא נתון שנמדד ב-kHz וקובע את כמות הפעמים בשניה בו הממיר ידגום את האות החשמלי ויתרגם אותו לפורמט דיגיטלי, בדומה לכמות הפריימים בשניה (FPS) של מצלמות. בעוד קצב הדגימה הנפוץ באולפנים מקצועיים הוא 44.1kHz, כרטיסי קול בימינו מסוגלים להגיע עד 192kHz – נתון שנועד בעיקר כדי להרשים את הצרכנים משום שעל פי רוב לא ניתן להרגיש בהבדל באוזן בלתי מזויינת.

עומק סיביות (Bit Depth) הוא נתון נוסף שמשפיע על איכות ההמרה, והוא קובע את כמות הפרטים שיהיה ממיר מסוגל לאסוף בכל פעם שהוא דוגם את האות החשמלי, בדומה לכמות הפיקסלים במצלמה. עומק הסיביות הנפוץ בעבודה עם אודיו מקצועי עומד על 24, בעוד כרטיסי קול מסויימים כיום מסוגלים להגיע עד 32.

כרטיסי קול מומלצים

איזה כרטיס קול מומלץ לאולפן ביתי ב-2019? הכנו עבורכם רשימה של 5 דגמים מוצלחים שקצרו ביקורות אוהדות ברחבי העולם ומספקים את כל מה שתזדקקו לו במהלך העבודה מבלי שתיאלצו לשבור חסכונות.

הדגמים שנכנסו לרשימה נבחרו בזכות הנתונים הטכניים שלהם בשילוב עם שיקולי עלות מול תועלת וחוות דעת בקרב אנשי מקצוע מהתעשייה.

PreSonus AudioBox USB 96

כרטיס קול PreSonus AudioBox USB 96

מחיר: 534 ש"ח
ערוצים: 2 כניסות / 2 יציאות
קצב דגימה/עומק סיביות: 96kHz / 24 Bit

PreSonus היא פייבוריטית ותיקה של חובבי הקלטה באולפנים קטנים וביתיים, וה-AudioBox USB 96 הוא כרטיס קול במחיר משתלם להקלטות באיכות גבוהה. עם מידות קומפקטיות ומארז מתכת מסיבי שלא יהרס לעולם, הוא מהווה פיתרון נוח להקלטות שטח עם הלפטופ.

ה-AudioBox USB 96 שם דגש על פונקציונליות ותמורה למחיר. הוא כולל כניסה ויציאת MIDI שיאפשרו עבודה נוחה עם סינתיסייזרים, מכונות תופים, מקלדות שליטה וכדומה מבלי לדרוש שקע USB נוסף מהמחשב שלכם. בנוסף, הוא מגיע עם חבילת תוכנה רחבה הכוללת בין השאר את תוכנת ההפקה של PreSonus בשם Studio One, שצוברת מוניטין רב בשנים האחרונות בזכות המהירות ופשטות התפעול שלה.

יתרונות חסרונות
מחיר נוחללא תכונות מיוחדות
חיבוריות MIDIלא תומך במכשירים ניידים ישירות מהקופסה
תוכנת הפקה כלולהקדם-מגברים באיכות סבירה

Behringer U-PHORIA UMC202HD

כרטיס קול Behringer UNC202HD

מחיר: 619 ש"ח
ערוצים: 2 כניסות / 2 יציאות
קצב דגימה/עומק סיביות: 192kHz / 24 Bit

Behringer היא חברה שהחלה את דרכה בשנות ה-90' עם ייצור ציוד אודיו מקצועי בתקציבים נמוכים. בשלב כלשהו ההצלחה המסחרית שלה גדלה למימדים שאיפשרו לה לקנות כמה ממתוגי האודיו הנחשקים בעולם, ביניהם הפירמה הבריטית Midas שבנתה לעצמה שם בתעשייה בזכות קונסולות מיקס דיגיטליות עטורות שבחים.

סדרת כרטיסי הקול UMC מבית Behringer אמנם מיוצרת בקומפלקס המפעלים האדיר של החברה בסין, אך הם כוללים רכיבי קדם-מגבר שתוכננו על ידי מהנדסים של Midas הבריטית וזכו לתשבוחות. על אף המחיר הצנוע יחסית, מדובר באחת האפשרויות המשתלמות ביותר ברשימה.

יתרונות חסרונות
מחיר נוחבנייה עדינה יחסית
קדם-מגברים עטורי שבחיםללא תוכנת הפקה כלולה
תמורה גבוהה למחירלא תומך במכשירים ניידים ישירות מהקופסה

Focusrite Scarlett 2i2 G3

כרטיס קול Focusrite Scarlett 2i2 G3

מחיר: 730 ש"ח
ערוצים: 2 כניסות / 2 יציאות
קצב דגימה/עומק סיביות: 192kHz / 24 Bit

סדרת Scarlett כבר מזמן השתלטה על שוק האולפנים הביתיים עם המארזים האדומים הצעקניים והתמורה הגבוהה יחסית שהם מציעים למחיר. הדור העדכני של הסדרה כולל יציאת USB-C המציעה תעבורת נתונים מהירה במיוחד (על אף שהוא מגיע גם עם כבל מתאם ל-USB-A עבור מי שאין לו שקע USB מהסוג החדש).

פונקצייה ייחודית לדור זה של כרטיסי Focusrite היא מנגנון ייחודי על כל ערוץ בשם "Air", שנועד להוסיף רוויה הרמונית עדינה לאות האודיו המוקלט כדי להעניק לו גוון שמזכיר קדם-מגברים מפורסמים מהעבר. הכרטיס מגיע עם חבילת תוכנה עשירה הכוללת בין השאר את תוסף "Addictive Keys" המפורסם עם מספר סוגי קלידים מבוססי דגימות ואחת מתוכנות ההפקה הפופולריות בעולם Ableton Live בגרסאת Lite.

יתרונות חסרונות
מחיר נוחבנייה עדינה יחסית
מנגנון Air לצליל עשיריקר יחסית למתחרים
אפשרות עבודה עם USB-Cלא תומך במכשירים ניידים ישירות מהקופסה

Audient iD4

כרטיס קול Audient iD4

מחיר: 990 ש"ח
ערוצים: 2 כניסות / 2 יציאות
קצב דגימה/עומק סיביות: 96kHz / 24 Bit

בדומה ל-Focusrite, גם Audient הוא מותג ותיק מתחום ציוד האודיו שצבר מוניטין רב בעבר בקרב אנשי מקצוע בזכות ציוד קצה עליון מקצועי ובלתי-מתפשר. אולם בניגוד ל-Focusrite שהתמקדו בשנים האחרונות בעיקר בציוד הקלטה בתקציבים נמוכים, Audient השקיעו מאמצים רבים על מנת לשמר את סטנדרט האיכות שבנה אותם.

הדבר בא לידי ביטוי הן בתשומת הלב הניכרת לפרטים והן בתשבוחות החמות שסדרת ה-iD זוכה להן בשנים האחרונות בקרב התעשייה. זהו אמנם אחד הכרטיסים היקרים ביותר ברשימה, אך גם אחד המוצלחים ביותר הכולל רכיבים איכותיים בלבד: מארז מתכת עמיד, קדם-מגברים משובחים של החברה, ממירים מבית ענקית הטכנולוגיה Burr Brown ורכיב DI פנימי עם שנאי JFET המעניק אופי חם ועשיר לגיטרות ובס חשמליות בחיבור ישיר.

יתרונות חסרונות
איכות אודיו חסרת תחרות למחיריקר יחסית
איכות בנייה גבוההכולל קדם-מגבר אחד בלבד
אפשרות שימוש במכוון ווליום לשליטה בתוכנות ותוספיםלא תומך במכשירים ניידים ישירות מהקופסה

Steinberg UR22C

כרטיס קול Steinberg UR22C

מחיר: 1,080 ש"ח
ערוצים: 2 כניסות / 2 יציאות
קצב דגימה/עומק סיביות: 192kHz / 32 Bit

Steinberg היא החברה שאחראית על תוכנת Cubase הפופולרית להפקת אודיו, ובסדרת ה-UR הם חברו ל-Yamaha כדי ליצור סדרת כרטיסי קול איכותיים עם פונקציונליות רחבה ותמורה גבוהה למחיר. אמנם מדובר בתקציב שחורג מעט מגבול ה-1,000 שקלים, אך בגלל שמדובר בדור חדש של הדגם שיצא לאחרונה יש לנו סיבה טובה להאמין שהמחיר עוד ירד בהמשך.

עם קצב דגימה של 192kHz ועומק סיביות של 32 ביט, מדובר בכרטיס בעל רזולוציית ההמרה הגבוהה ברשימה שלנו. הדור העדכני כולל רכיב עיבוד פנימי שמאפשר הפעלת אפקטים שונים על האודיו הנכנס, מ-Reverb ו-Compressor ועד מדמי מגברים, מבלי להצריך מאמץ נוסף מהמחשב המארח. הוא זוכה רבות בהמלצות חמות מאנשי מקצוע ומגיע עם תוכנת Cubase בגרסת LE, אפליקציית Cubasis לעבודה עם מכשירי iOS ניידים ותוכנת WaveLab LE למאסטרינג.

יתרונות חסרונות
מנוע אפקטים פנימייקר ביחס לתחרות
יכולת עבודה ברזולוציית המרה גבוהה במיוחדטווח דינמי נמוך ביחס למחיר
תומך ישירות מהקופסה במכשירים ניידיםחבילת תוכנה מוגבלת יחסית

כתיבת תגובה