מה זה Latency באולפן הקלטות ואיך להיפטר ממנו?

Latency בעולם האודיו הדיגיטלי הוא פרק זמן ההשהייה מרגע ביצוע פעולה בתוכנת מחשב ועד שנשמע צליל. לדוגמא: לאחר לחיצה על קליד במקלדת שליטה, נתוני MIDI יועברו למחשב שיעבד אותם וישמיע צליל לאחר מספר מילי-שניות.

ה-Latency הוא תוצאה של תעדוף משאבי העיבוד הפעילים בו-זמנית במערכת ההפעלה של המחשב. במערכות הפעלה שלא עברו אופטימיזציה לשימוש אולפני (Audio Optimization), תהליכי האודיו אינם מוגדרים כראשונים בתעדוף על פני תהליכים המתרחשים מאחורי הקלעים בשימוש שוטף במחשב.

Latency והגדרות ה-Buffer Size

לפני שנכנס בעובי הקורה בכל הנוגע לגורמים הנסתרים ל-Latency ואיך למנוע אותו, חשוב להכיר את הקשר שקיים בין הגדרת ה-Buffer Size של כרטיס הקול שלכם לבינו.

עבודה עם כרטיס קול דורשת מהמחשב שלכם משאבים לצורך עיבוד ואיחסון של מידע, פעולות שלוקחות לו מספר מילי-שניות. מסיבה זו, Latency היא תופעה שלעולם לא נעלמת לחלוטין. עם זאת, ניתן למזער אותה לרמות שהופכות אותה ללא רלוונטית.

הגדרות Latency
הגדרות Buffer Size בתוכנת Ableton Live

כל כרטיס קול מאפשר הגדרה אישית של נתון ה-Buffer Size. נתון זה מייצג את פרק הזמן הכי גבוה שיינתן למחשב שלכם עבור עיבוד הנתונים, או במילים אחרות ה-Latency המקסימלי. את ההגדרה הזו יש לקבוע בהתאם לשימוש הרצוי לכם וטיב רכיבי המחשב שברשותכם.

הגדרות Buffer Size נמוכות מאוד כמו 32 Samples יעניקו Latency מינימלי אך יאמצו את המחשב שלכם, ובמידה והוא איננו חזק מספיק הדבר עלול ליצור רעשים והפסקות במהלך נגינה והקלטה של אודיו. הגדרות Buffer Size גבוהות יעניקו עבודה יציבה יותר ועלולים להיות שימושיים לאיזון בעבודה על פרוייקטים הדורשים מאמצים רבים מהמחשב. עבודה בהגדרות Buffer Size של 512 Samples מעניקה Latency של כ-11 מילי-שניות שהוא פרק זמן שאין האוזן האנושית מסוגלת להבחין בו.

איך למנוע Latency?

על מנת לנטרל Latency יידרש מאיתנו לבצע מספר שלבים לזיהוי המקור שלו. לאחר הצעדים המפורטים בהמשך קרוב לוודאי שתיפתר התקלה. אם תמשיך, מומלץ לעצור ולפנות לטכנאי מחשבים בתחום האודיו.

חשוב לציין שלעיתים מקור העכבה יהיה מצבו הפיזי של כונן המחשב. מומלץ לגבות לעתים קרובות את תכני כונן, להשתמש באחסון חיצוני או לסנכרן אותו לענן בתדירות גבוהה. זה לא  כל כך נעים לראות כונן תקול.

צעדים לאבחון וטיפול ב-Latency

 1. ראשית ניישר קו ברמת החומרה ונבצע עדכון לדרייברים של כרטיס הקול ותכונות המחשב. עדכוני דרייבר ותוכנות של כלי MIDI לשליטה ניתן לרוב למצוא באתר החברה היצרנית. במחשבים מבוססי Intel ניתן בשירות חינמי  להורדה הסורק ומעדכן את רכיבי החומרה וגרסאת ה-BIOS של המחשב באופן אוטומטי.

 2. לאחר העדכונים, מומלץ לנקות את מערכת ההפעלה והכונן הקשיח מקבצים זמניים של מערכת ההפעלה והדפדפנים באמצעות CCleaner או תוכנה דומה. קבצים אלו נוטים להיערם בנתיבים שונים על הכונן, להאט את פעילותו וליצור לייטנסי. פעולה זו מומלצת לביצוע בתדירות קבועה במיוחד אם יש שימוש עשיר בסמפלר וספריות או פרויקטים עתירי ערוצים. 

 3. פעולה שמומלץ לבצע על כל מחשב אולפן היא ביטול שירותים העולים באופן אוטומטי עם מערכת ההפעלה. במיוחד את אלה שאינם הכרחיים לעבודה עם אודיו מקצועי. ניתן לעשות זאת באמצעות תוכנות כמו CodeStuff Starter. דוגמאות ליישומים שניתן ומומלץ לכבות הם סינכרון אוטומטי לתוכנת Onenote של Windows או Bonjour של Apple.

 4. על מחשבי PC מומלץ להריץ בסיום הניקוי תהליך "איחוי" (Defrag). תהליך זה מסדר את הנתונים על הכונן הקשיח באופן שמקל על המחשב לגשת אליהם בהמשך.

 5. וודאו כי במחשב מותקנת הגרסה האחרונה של מערכת ההפעלה ובמידת הצורך, נעדכנה.

 6. על מנת לאבחן באופן ספציפי את מקורן של בעיות Latency ניתן לנטר את העכבה בעזרת תוכנת LatencyMon, תוכנה פשוטה להפעלה הניתנת להורדה ללא תשלום. לאחר בדיקה, התוכנה תציג תוכנות ותהליכים הגורמים לעכבה ודורשים טיפול.

מחשבות אחרונות

אם גם לאחר כל השלבים שהזכרנו אתם עדיין נתקלים ב-Latency במהלך העבודה, כדאי לבדוק את הגדרותיהם של כמה רכיבים הידועים ביכולתם ליצור Latency בעבודה עם דרייברים לא מעודכנים:

 • חיבורי רשת חוטיים ואלחוטיים
 • כרטיס מסך
 • חיבור Bluetooth
 • קורא כרטיסים
 • מפצל USB
 • כרטיסי קול מחוברים שאינם בשימוש

רוב הסיכויים שבעיית העכבה תיפתר לאחר ביצוע צעדים אלו, במידה ולא, מומלץ לבצע אופטימיזציה מלאה ונרחבת של המחשב לעבודות אודיו. משימה זו טומנת בחובה דרישה לידע והבנה עמוקה יותר בהגדרות מערכת ההפעלה. למשתמש הרגיל מומלץ ליישמה בזהירות. 

לינקים שימושיים

כתיבת תגובה