מלודיין: הכלי המתקדם בשוק לתיקון זיופים

גרסת Melodyne האחרונה והרביעית במספר הציגה התקדמות מדהימה מבחינת איכות צליל וחווית המשתמש. השיפורים, שמשתמשי הגרסאות הקודמות של התוכנה יבחינו בהם בקלות, באים לידי ביטוי משלב לכידת התוכן, דרך הניתוח והעיבוד שלו ועד האגוריתמים, שחלקם חדשים וחלקם עברו ריענון. בנוסף ליכולת תיקון זיופים טבעית ואמינה יותר, החל מגרסא 4 ניתן גם לבצע תיקוני עוצמה, תזמון ומקצב באמצעות התוכנה.

השליטה, העיבוד והתיקון יכולים להתבצע בגרסה זו על ערוץ בודד או מספר ערוצים בו זמנית. גרסאת Melodyne 4 מבוססת על מנוע עיבוד ייחודי בשם DNA וכוללת ממשק משתמש פשוט המאפשר להתמצא בתוכנה בקלות גם אם אין למשתמש רקע קודם בתחום. היא מאפשרת עבודה במצבStand Alone או כ-Plug-In עבור תוכנות הקלטה מקצועיות.

Melodyne 4 נפוצה עבור 2 שימושים עיקריים. השימוש "המסורתי" בתוכנה הוא תיקון זיופים בגובה הצליל (Pitch) של קטעי שירה או נגינה, כמו גם אי-דיוקים בעוצמה והתזמון. לדוגמא, אם זמר הקליט ביצוע מצויין אך זייף קמעה באחד המשפטים, שר חלש מדי או חרג מעט מהקצב, ניתן יהיה לפתור את הנושא בקלות באמצעות Melodyne. כך עם כמעט כל סוגי הטעויות הקלות שחבל לאבד בגללן את הביצוע. Melodyne מאפשרת תיקון של האיזורים הבעייתיים מבלי לפגוע באופי הקול של הזמר ומבלי שהמאזין ישים לב. היא כוללת גם מצב פוליפוני, לתיקון אי-דיוקים בתפקידים עם יותר מצליל אחד המתנגן זמנית – בין אם מדובר בכלי נגינה הרמוני יחיד, בקבוצה של נגנים או במקהלה. אם זה תו שגוי באקורד, זמר מקהלה ששר חלש מדי או נגן שיצא מהקצב, Melodyne מסוגלת לתקן את האודיו עד רמת התו הבודד.

השימוש השני של Melodyne הוא ניצול יכולות ה-Sound Editor שלה ככלי נגינה בפני עצמו. היא מאפשרת שימוש יצירתי על כלי נגינה, קולות או כל מקור אחר כך שיפיקו צליל שלא מזכיר שום כלי נגינה "מסורתי". אם תדגמו את הצלילים המוזרים הללו לסאמפלר או ל-Wavetable Synth, תקבלו ספריית סאונדים אישית ומאוד מיוחדת.

כמה מהכלים החשובים ביותר של Melodyne הם:

Harmonics: במצב זה יוצרת התוכנה מנעד צלילים או "סולם" המשיק לתוכן קטע האודיו ומתוכו היא מציעה את פתרונות התיווי הנכונים לפי בחירת המשתמש.

Synth: מצב זה מאפשר עבודה עם מעטפות (Envelopes) לשליטה באופי הצליל וההתפתחות שלו לאורך זמן, כמו גם בפילטר Low Pass או ב-"Formant" – נקודת שיא על ספקטרום התדרים של קטע האודיו היוצרת הברה או תנועה.

EQ: מצב זה מאפשר תיקון של נקודת השיא (Formant) של מילה מבלי להשפיע על שאר הפרמטרים של האודיו, כמו גם את הפעולה ההפוכה לשינוי התיווי מבלי שינוי בעוצמת התפקיד או מהירותו. לדוגמא בערוץ שירה, אם נרצה לשנות את גובה הצליל של תו או כמה תווים שהוקלטו, נשנה רק את גובה הצליל ואת ערך ה-Formant נשאיר ללא שינוי. כך ניתן לתקן זיופים מבלי שנפגע בהברות או באופי הקול של הזמר.

כפי שהזכרנו בתחילת המאמר, Melodyne מסוגלת לפעול כתוכנה בפני עצמה (Stand Alone) או כתוסף (Plug-In) עבור תוכנות מקצועיות להפקת אודיו. ההבדל המשמעותי בין המצבים הוא שבגרסת ה-Plug-In, תהליך הלכידה והניתוח של של ההקלטה מתבצע על ידי נגינת התוכן בזמן אמת דרך תוכנת ההפקה. שלא כמו בגרסאות הקודמות, גרסא 4 מאפשרת לכידה של כל הערוצים עליהם מופעלת Melodyne בו-זמנית. לאחר פתיחת התוסף על אחד הערוצים מיד ייפתח חלון בו יוצג התוכן הדורש תיקון. במידה וישנם עוד ערוצים עליהם התוסף פעיל, יוצג תוכנם בצד השמאלי של הממשק וניתן יהיה לעבוד עליהם במקביל. לאחר לכידת התוכן וסריקתו, תהליך העבודה זהה לחלוטין למצב ה-Stand Alone.

במצב Stand Alone, לעומת זאת, יש לגרור את הקובץ הרצוי לממשק או לייבא אותו מתוך תיקייה. בטעינת הקובץ, מנוע התוכנה מבצע סריקה וניתוח של תוכנו. לאחר מכן, הקובץ יוצג על גבי הממשק וניתן יהיה לערוך אותו על ידי הכלים השונים.

Melodyne 4 מציעה כלים יעילים ופשוטים לתיקון זיופים וטעויות. בין אם אתם אוהבים את התוצאה או סולדים ממנה, אין ספק שהתוכנה הפכה לכלי סטנדרטי בעולם המוזיקה המודרני. בלי Melodyne יהיה קשה להשתוות לרף שמציבים רובם המכריע של השירים שמופצים היום דרך תחנות הרדיו השונות. Melodybe נמכרת ב-4 גרסאות: Studio, Editor, Essential ו-Assistant המותאמות לצרכי משתמשים שונים – מיוצרים באולפן ביתי קטן ועד אולפני הקלטה מסחריים עם הפקות של עשרות ערוצים. כל הגרסאות מתבססות על אותם אלגוריתמים. עם התוכנה על גרסאותיה מחולק מדריך למשתמש, מפורט, ברור ובעיקר לא מאיים המאפשר הבנה מהירה לשימוש קל, יצירתי ומהנה בתוכנה.

כתיבת תגובה