10 דגמי מקלדת שליטה מיני מומלצת ל-2021

בפוסט זה נמנה עשרה דגמים של מקלדות שליטה קטנות מומלצות לכל סוג משתמש, בין אם אתה מפיק באולפן ביתי, DJ, או מפיק מקצועי המחפש מקלדת ניידת עם פונקציונליות מקסימלית – ננסה למצוא את האופציה הטובה ביותר עבורך. בואו נתחיל בהסבר קצר על מקלדות שליטה, שימושים עיקריים בהן ודברים שצריך לשים אליהם לב בעת בחירה של מקלדת. 

מה זה מקלדת שליטה ואיך היא עובדת?

מקלדות שליטה עובדות בפרוטוקל MIDI, בצורה דומה למקלדות מחשב – כאשר אנו לוחצים על מקש במקלדת של המחשב, היא שולחת למחשב פקודה שאומרת "המשתמש לחץ על מקש X".

פרוטוקול MIDI עובד בצורה דומה אך מיועד לשימושים מוזיקליים כך שבמקום אותיות, אנו שולחים תווים ואינפורמציה הקשורה לתווים אלו. כאשר אנו לוחצים על קליד C4 (דו באוקטבה רביעית), מקלדת השליטה תשלח פקודה האומרת "המשתמש לחץ על מקש C4". משם הכל תלוי בנו, המשתמשים, ולאן אנחנו שולחים את אינפורמציה זו. כמובן שזהו הסבר בסיסי ביותר, ובעולם האמיתי מקלדות שליטה שולחות הרבה יותר אינפורמציה – כמה חזק לחצנו על הקליד ולמשך כמה זמן, האם השתמשנו בפדאל Sustain ומתי,  האם השתמשנו בגלגלי ה-Pitch ו-Modulation, ועוד מגוון פקודות שכולן נשלחות במקביל ונקראות כל הזמן ע"י המכשיר אליו חיברנו את המקלדת.

במאמר זה נתרכז בשימושיות הנפוצה ביותר למקלדות אלה שהיא חיבור למחשב ולתוכנת הפקה על מנת לעבוד עם כלים וירטואליים, אך נשתדל להתייחס גם לאפשרות של עבודה עם חומרה חיצונית כמו סינתיסייזרים למיניהם.

איך לבחור מקלדת שליטה?

מקלדת שליטה צריך לבחור לפי הפונקציונליות שאתם צריכים, במיוחד כאשר אנו מדברים על מקלדות מיני – כמה שהפונקציונליות יותר גדולה, לרוב המקלדת עצמה תהיה יותר גדולה בהתאם ותיקח מהניידות אותה אנו מחפשים.

במאמר זה ננסה לעזור לכם לבחור בין האופציות הרבות הקיימות בשוק, ונשים דגש על כמות האוקטבות המוצעת, גודל וחווית הנגינה של הקלידים עצמם, האם ישנם פדים או מכוונים סיבוביים, סוגי החיבוריות שהמקלדת מציעה, אינטגרציה עם תוכנות הפקה שונות, תכונות היקפיות המגיעות עם המקלדת, איכות הבניה, וכמובן גודל המקלדת.

10 דגמי מקלדת שליטה מיני מומלצים

1. Midiplus MiniControl

ה-Midiplus MiniControl היא המקלדת הכי זולה ברשימה זו, ואפשר לומר שהכי משתלמת. אומנם  ברוחב 46 ס"מ, היא לא הקטנה ביותר, אך היא עם 32 קלידים במקום 25 והיא בין המקלדות עם התמורה הכי טובה למחיר שהצלחנו למצוא.

הקלידים עצמם קטנים אך עדיין מרגישים מצוין, והתגובתיות לעוצמת נגינה מצוינת. בנוסף במקלדת זו ישנם 8 פדים שמרגישים לא רע בכלל (לא מדהימים אבל אפשריים לעבודה), גלגלי Pitch ו-Modulation קצת קטנים מהרגיל אבל נוחים, 4 מכוונים סיבוביים שיכולים לשלוט על כל פרמטר שתרצו, וכל מני אופציות נגינה אוטומטית כמו ארפג'יאטור ומצב המנגן אקורדים.

מבחינת איכות הבניה, גוף המקלדת עשוי פלסטיק והיא מרגישה קצת צעצועית, בטח לעומת מוצרי Midiplus אחרים שעשויים ממתכת. מבחינת חיבוריות יש לה חיבור USB בלבד וחיבור 6.3 מ"מ לפדאל Sustain – אופציה החסרה לנו מאוד במקלדות בטווח מחיר דומה.

לסיכום, בהתחשב באיכות הבניה והגודל זו אולי לא המקלדת הכי טובה לזרוק לתיק ולקחת לדרכים, אבל היא בהחלט עם הכי הרבה פיצ'רים בטווח מחיר זה והקלידים עצמם מרגישים מצוין. אם אתם לא מתכננים נגינה מרובה בדרכים – זוהי אופציה מצוינת ומומלצת מאוד.

יתרונות – מחיר זול, 32 קלידים עם תגובתיות טובה, 8 פדים, חיבור ל-Sustain.
חסרונות – מרגיש צעצועי.

מחיר – 249 ש"ח.

2. Akai LPK25

ה-Akai LPK25 היא בין המקלדות הקטנות והזולות ביותר הנמצאות פה, ברוחב של 33.8 ס"מ וגובה של 9.6 ס"מ בלבד. במקלדת זו ישנם 25 קלידים רגישים לעוצמת לחיצה, אך מידת הרגישות קבועה ולא ניתנת לשינוי, והיא מספקת תוצאות בינוניות אך אפשריות לעבודה. 

הקלידים עצמם קטנים במיוחד ואנו מרוויחים מזה מוצר קומפקטי במיוחד, אך בעלי אצבעות גדולות עלולים להתקשות. במקלדת זו ישנו גם ארפג'יאטור מובנה עם פונקציונליות יחסית רחבה ומעניינת כולל גם מצב Random, כפתורים להזזת האוקטבה המנוגנת למעלה ולמטה, כפתור המתפקד במקום פדל Sustain (לא ניתן לחבר פדל חיצוני), וכפתור להעברה בין 4 פריסטים שונים של פקודות. מגיעה עם רישיון ל-Ableton Live Lite, תוכנת הקלטה עם מאגר סאונדים נרחב מבית Air ותוכנה לעריכת ושמירת פריסטים למקלדת. מבחינת חיבוריות, המקלדת כוללת מחבר USB ותו לא, והיא מיועדת לעבודה עם מחשב.

לסיכום, מקלדת זו קומפקטית במיוחד, ותהיה מצוינת למי שמחפש בעיקר ניידות ומחיר נוח. חווית הנגינה אומנם לא הכי מוצלחת שראינו, אבל היא מספיקה בהחלט ליצירה ונגינת בסליינים, אקורדים, מלודיות ותפקידי תופים, למרות שהיינו שמחים לכניסה לפדל Sustain חיצוני.

יתרונות – זולה, קומפקטית מאוד.
חסרונות – תגובתיות לא נעימה לקלידים, חוסר בחיבוריות
.
מחיר – 270 ש"ח.

3. IK Multimedia iRig Keys 2 Mini 

ה-IK Multimedia iRig Keys 2 Mini היא מקלדת קומפקטית במיוחד עם 25 קלידים רגישים לעוצמת לחיצה, ו-4 מכונים סיבוביים הניתנים להגדרה, ברוחב של 32 ס"מ וגובה של 13.9 ס"מ בלבד. המאפיין הבולט ביותר של מקלדת זו הוא החיבוריות, ומלבד חיבור למחשב ויציאת וכניסת MIDI (באמצעות מתאם המגיע כלול איתה), ניתן לחבר אותה גם למכשירים ניידים עם מערכת הפעלה של אנדרואיד או iOS ולהשתמש בה גם ככרטיס קול עם יציאת 3.5 מ"מ מובנית לאוזניות.

כמו ב-LPK25, גם פה הקלידים קטנים מאוד ולא יתאימו לבעלי אצבעות גדולות. לעומת זאת, התגובתיות לעוצמת הלחיצה טובה יותר במקלדת זו וגם ניתנת לשינוי בהגדרות המקלדת. בחלקה העליון של המקלדת ישנם 4 מכוונים סיבוביים הניתנים להגדרה, ו-6 כפתורים לשליטה בפונקציות המקלדת. את הפריסטים השונים ניתן לערוך מהמקלדת עצמה, והיא אינה דורשת תוכנה חיצונית לעריכתם ואחסונם. ביחד עם המקלדת תקבלו גם סט תוכנות מבית IK Multimedia לשימוש במחשב או במכשיר הנייד.

מקלדת זו פונה לאותו הקהל אליו פונה ה-LPK25 שראינו קודם, אך עולה קצת יותר ומוסיפה חיבורי MIDI חיצוניים, יכולת עבודה עם מכשירים ניידים, מצב Standalone לעבודה גם ללא חיבור למחשב, עריכת פריסטים מהמקלדת עצמה, עריכת התגובתיות של עוצמת הלחיצה ויציאת אוזניות. לדעתנו? שווה את ההפרש, למרות החוסר בפונקציונליות Sustain.

יתרונות – קומפקטית מאוד, קלידים עם תגובתיות טובה, מתאימה לשימוש במכשירים ניידים, חיבורי MIDI.
חסרונות – אין חיבור ל-Sustain.

מחיר – 130 דולר.

4. Midiplus X2 Mini

אנו ממשיכים עם ה-Midiplus X2 Mini – עוד מקלדת עם 25 קלידים, קצת יותר גדולה ברוחב של 41 ס"מ אך עם פונקציונליות נוספת. גם פה תוכלו למצוא 25 קלידים קטנים ורגישים לעוצמת נגינה וארבע מכוונים סיבוביים הניתנים להגדרה, אך מתווסף לנו גם חיבור לפדאל Sustain, חיבור MIDI Out אמיתי שלא דורש מתאם, ושליטה ב-Pitch וב-Modulation דרך פסי מגע בצד המקלדת. בנוסף אנו מקבלים כפתורים לשליטה ב-Transport של תוכנת הקלטה, ולעומת רוב המקלדות בסקירה זו העשויות מפלסטיק, מקלדת זו בנויה ממתכת ומרגישה סולידית ואיכותית, ולדעתנו היא תשרוד יותר טוב בסיטואציות הדורשות הרבה ניידות. המקלדת עצמה מרגישה מצוין, נעים לנגן עליה והיא עם תגובתיות טובה לעוצמת הנגינה. על פסי המגע לעומת זאת אנו מקבלים תגובות מעורבות, ונדרש קצת זמן להרגל אליהם. ישנה גם גרסה בשם X3 המציעה אוקטבה נוספת (וגדולה יותר בהתאם).

לסיכום, למרות שאין פה פונקציות לנגינה אוטומטית כמו ארפג'יאטור ומצב אקורדים, מקלדת זו עם איכות בניה מצוינת והיא תשרוד תנאים קשים. הקלידים מצוינים, ישנה חיבוריות Sustain שהייתה חסרה לנו בחלק מהמקלדות הקודמות ויש גם חיבור MIDI Out אמיתי שלא דורש מתאם. זו ללא ספק אחת המקלדות המשתלמות ביותר במאמר זה.

יתרונות – איכות בניה מצוינת, תגובתיות מעולה לקלידים, חיבור MIDI Out.
חסרונות – אין פדים, אין מצבי נגינה אוטומטיים, פונקציונליות בסיסית בלבד.

מחיר – 300 ש"ח.

5. Midiplus AKM320 BT

ה-Midiplus AKM320 BT היא המקלדת האחרונה מבית Midiplus שנכנסה לרשימה זו, והיא פשוטה מאוד וכוללת 32 קלידים רגישים לעוצמת נגינה המרגישים ומגיבים מצוין, פיידר לווליום, כפתורים למודולציה ושינוי האוקטבה, גלגלי Pitch ו-Modulation, מחבר USB וחיבור לפדאל Sustain חיצוני. הדרייברים הם Class Complient והיא אמורה לעבוד בצורה חלקה עם כל מכשיר אליו היא תחובר ללא צורך בהתקנת דרייברים חיצוניים.

הסיבה שהיא נכנסה לרשימה זו והפונקציה הכי בולטת במקלדת זו היא קישוריות Bluetooth מובנית, המאפשרת לנגן בצורה אלחוטית, בנוסף ליכולת לעבוד בעזרת 2 סוללות AA. מקלדת זו תתאים בעיקר לאנשים שרוצים לעבוד בצורה אלחוטית באמצעות Bluetooth, ויכולים להסתפק בפונקציונליות פשוטה של מקלדת שליטה קלאסית, ללא פדים ומכוונים סיבוביים.

יתרונות – עבודה ב-Bluetooth, תגובתיות טובה לקלידים, יכולת עבודה על סוללות, חיבור ל-Sustain.
חסרונות – מרגישה קצת צעצועית, אין מצבי נגינה אוטומטיים, פונקציונליות בסיסית בלבד.

מחיר – 324 ש"ח.

6. Native Instruments Komplete Kontrol M32

ה-Native Instruments Komplete Kontrol M32 היא קפיצה רצינית במחיר ובפונקציונליות. המקלדת עם 32 קלידים רגישים לעוצמת לחיצה, קטנים אך נוחים לנגינה עם תגובתיות מצוינת ומנגנון Synth-Action, שמונה מכוונים סיבוביים הניתנים להגדרה, פסי מגע לשליטה ב-Pitch וב-Modulation, וכפתורי שליטה ב-DAW שעובדים בתוכנות Logic, GarageBand ו-Ableton Live. מבחינת חיבוריות ישנו מחבר USB וכניסה לפדאל Sustain.

איפה שהמקלדת מייחדת את עצמה זה באינטגרציה שלה עם פלגאינים חיצוניים ועם הפלגאינים של Native Instruments ספיציפית, והיא מאפשרת שליטה נרחבת בפלגאינים מהמקלדת עצמה באמצעות פרוטוקול מיוחד של Native Instruments הנקרא Komplete Kontrol. בנוסף יחד עם המקלדת תקבלו פלגאינים מצוינים של החברה, כולל פסנתר אקוסטי ופסנתר חשמלי מצוינים, סינתים, Kontakt 6 Player הכולל כ-50 סאונדים, מדמה מגברים ואפקטים מצוין לגיטרות בשם Guitar Rig 5 Player, תוכנת הפקה בשם Maschine המגיעה עם 1.6 ג'יגה של סמפלים ולופים, ועוד.

לסיכום, מקלדת מצוינת בבניה איכותית אך קצת גדולה ולא תיכנס בכל תיק גב. מומלצת מאוד לכל מי שרוצה להיכנס לעולם הנרחב של Komplete Kontrol, במיוחד לאנשים שעובדים עם פלגאינים של Native Instruments. כמו כן שיקול נוסף הוא הפלגאינים שמקבלים איתה והם מצוינים ועומדים בסטנדרט האולפני הגבוה ביותר.

יתרונות – אינטגרציה מושלמת עם מוצרי Native Instruments, חבילת פלגאינים רחבה, נוחה לנגינה. 
חסרונות – אין פדים, לא תתאים בכל תיק, חיבוריות מוגבלת.

מחיר – 140 ש"ח.

7. Akai MPK Mini Mk3

ה-Akai MPK היא אחת המקלדות שליטה מיני הפופולאריות ביותר, ויש בה 8 פדים עם תאורה אחורים, 8 מכוונים סיבוביים אשר לא ניתנים לסיבוב 360 מעלות, יכולות ארפג'יאטור, מסך OLED המציג אינפורמציה מה-DAW איתו המקלדת עובדת, 25 קלידים רגישים לעוצמת נגינה שלצערנו מבדיקות שלנו לא הגיבו בצורה כיפית ורספונסיבית, וגרמו לנו לתהות מדוע המקלדת כל כך פופולארית. הפדים לעומת זאת קיבלו שדרוג רציני מהגרסה הקודמת ועכשיו הם נלקחים ישירות ממכונות התופים הידועות של Akai.

עוד פיצ'ר מעניין הוא השליטה על ה-Pitch ו-Modulation, המגיעה בצורת ג'ויסטיק לאגודל שניתן להזיז למעלה ולמטה בכדי לשלוט על ה-Pitch וימינה ושמאלה בשביל ה-Modulation. זהו פיתרון יפה מאוד ומאפשר שליטה די נוחה מבלי להגדיל את המקלדת. מבחינת חיבוריות ישנו חיבור USB וחיבור לפדאל Sustain בלבד, והאמת שבטווח מחיר הזה היינו רוצים לראות יציאת MIDI פיזית. יחד עם המקלדת תקבלו גם כ-6 כלים וירטואלים של Akai ועוד ספרית סאונדים די נרחבת.

המסקנות: הפדים מצוינים, הקלידים עצמם לא מדהימים, והיינו רוצים מכוונים סיבוביים "ללא סוף". חסר חיבור MIDI פיזי לשימוש עם חומרה חיצונית, אך יש כניסה לפדאל Sustain וישנו ארפג'יאטור מובנה. איכות הבניה טובה ומוצקה ולא נראה שהיא תיפגע אם תיקחו אותה בתיק לטיולים. המקלדת נכנסה לרשימה זו מכיוון שזהו דגם מאוד פופולארי, אך האמת היא שלדעתנו ישנן מקלדות יותר טובות בשוק בטווח המחיר הזה (ראו את המקלדת הבאה), והיא יכולה להתאים בעיקר לאנשים שצריכים את הפדים.

יתרונות – פדים מצוינים, ג'ויסטיק לשליטה ב-Pitch ו-Modulation.
חסרונות – תגובתיות לא נעימה במקלדת, חיבוריות מוגבלת ביחס לטווח המחיר, מכוונים סיבוביים ללא סיבוב אין סופי.

מחיר – 560 ש"ח.

8. Arturia MiniLab Mk2

ב-Arturia MiniLab Mk לא תמצאו הרבה מעבר לפונקציונליות פשוטה של מקלדת שליטה, אבל מה שיש עובד מצוין ואיכות הבניה מצוינת גם. במקלדת ישנם 25 קלידים רגישים לעוצמת לחיצה, שמבדיקתנו מרגישים נעימים לנגינה, בנוסף ל-8 פדים עם תאורה אחורית שיכולים לעבוד ב-2 שכבות, כך שניתן להשתמש ב-16 פדים סה"כ אך רק ב-8 במקביל. במכשיר יש לא פחות מ-16 מכוונים סיבוביים, כאשר על 2 מתוכם ניתן גם ללחוץ, וישנה שליטה ב-Pitch ו-Modulation בעזרת 2 פסי מגע.

מבחינת חיבוריות במקלדת יש מחבר USB וחיבור לפדאל Sustain, וכמו במקלדת הקודמת גם פה העובדה שאין חיבור MIDI קצת צורם לנו, במיוחד בהתחשב בעובדה ש-Arturia היא חברה שידועה ומוכרת מאוד בקרב קהילת הסינתזה. אם כבר סינתזה, יחד עם המקלדת תקבלו גם חבילת תוכנה שכוללת כ-500 סאונדים מצוינים של חברת Arturia, בנוסף ל-Ableton Live Lite ופלאגין עם סאונד פסנתר כנף.

המקלדת בנויה מצוין ותישאר לכם לשנים ארוכות, הקלידים והפדים מגיבים בצורה טובה, וישנה חיבוריות Sustain, ובנוסף תקבלו מגוון סאונדים מצוינים. על מקלדת זו היינו ממליצים למי שחשובים הסאונדים המגיעים איתה כמו גם ה-16 מכוונים סיבוביים. אם דברים אלו לא חשובים לכם, יכול להיות שתעדיפו את ה-Midiplus X2 שגם בנויה מצוין אך מציעה גם חיבוריות MIDI Out ועולה כחצי מהמחיר.

יתרונות – איכות בניה גבוהה, חבילת סאונדים מעניינת, 16 מכוונים סיבוביים אין סופיים.
חסרונות – חיבוריות מוגבלת, אין מצבי נגינה אוטומטיים.

מחיר – 590 ש"ח.

9. Novation Launchkey 25 Mk3

ה-Novation Launchkey 25 MK3 היא בין המקלדות הכי יקרות ששמנו ברשימה זו והיא עם איכות בניה מצוינת ומגוון פיצ'רים לנגינה ויצירה – 25 קלידים רגישים לעוצמת נגינה המרגישים מצוין, 16 פדים עם תאורה אחורית ניתנת לבחירה, 8 מכוונים סיבוביים (כמו ב-APK, גם הם לא בסיבוב 360 מעלות), מסך קטן לאינפורמציה חשובה, גלגלי Pitch ו-Modulation סטנדרטיים וגולת הכותרת היא מצבי נגינה אוטומטית מתקדמים במיוחד המאפשרים ארפג'יאטור ונגינת אקורדים מהפדים או מהקלידים לפי סולם, בהגדרה אישית ועם שלל אופציות לשליטה, ואינטגרציה מלאה עם Ableton, Reason ו-Logic כולל כפתורי שליטה בפונקציות כמו Click ו-Undo.

בנוסף המקלדת יכולה לשלוט על תוכנות נוספות בפרוטוקול HUI. מבחינת חיבוריות, מלבד מחבר ה-USB ישנה גם כניסה לפדל Sustain, ויציאת MIDI במחבר 2.5 – שלצערנו לא ניתנת לשימוש בלי מתאם שלא כלול יחד עם המקלדת.

לסיכום, ה-Launchkey 25 MK3 כוללת המון אפשרויות נגינה והפקה והיא בנויה מצוין, קטנה מספיק להיכנס בתיק גב, וכוללת שליטה במספר רחב של תוכנות הפקה פופולאריות ישר מהקופסה. מומלץ במיוחד למשתמשי Ableton שזו תהיה המקלדת שליטה העיקרית שלהם, אך היא מתאימה גם לטיולים וניודים ממקום למקום בלי חשש. הבעיה הגדולה היחידה שמצאנו הם המכוונים הסיבוביים שלא ניתנים לסיבוב אין סופי.

יתרונות – פונקציונליות רחבה, מצבי נגינה אוטומטית מצוינים, שליטה במגוון תוכנות DAW.
חסרונות – מחבר ה-MIDI Out לא ניתן לשימוש ללא מתאם, מכוונים סיבוביים ללא סיבוב אין סופי.

מחיר – 160 דולר.

10. Arturia KeyLab 25

ה-Arturia KeyLab 25 היא המקלדת היקרה ביותר ברשימה זו, והיא תוכננה לעבוד כסינתיסייזר היברידי ביחד עם חבילת הפלגאינים המצוינת שמגיעה איתה. המקלדת מצליחה להכניס פונקציונליות מרובה באריזה קטנה במיוחד. איכות הבניה מצוינת – גוף המכשיר עשוי מאלומיניום עם צדדי עץ והמקלדת מרגישה סולידית ובנויה טוב. יחד עם זאת, משקלה יחסית כבד והיא שוקלת קצת פחות מ-4 קילו, אז לא בטוח שהיא תתאים לטיולים וניודים מרובים.

גם במקלדת זו תמצאו אופציה לשליטה בתוכנות DAW שונות, והיא מגיעה עם חבילת הסינתיסייזרים המצוינת של Arturia. למקלדת 10 מכוונים סיבוביים הניתנים לסיבוב אינסופי, 25 קלידים רגישים לעוצמת נגינה עם תגובתיות טובה וזה המקלדת היחידה בסקירה זו התומכת ב-AfterTouch – פונקציה המאפשרת לנו לשלוח פקודה בהפעלת לחץ נוסף על הקלידים אחרי שהם לחוצים. במקום פדים, במקלדת זו תמצאו 9 פיידרים, בחירה קצת תמוהה בעינינו אבל אנו מתארים לעצמנו שזה מכיוון שהיא נועדה לתפקד גם כסינתיסייזר היברידי. מבחינת חיבוריות זוהי המקלדת הכי מוצלחת בלי ספק, והיא כוללת כניסה ויציאת MIDI, כניסות לפדל Sustain ופדל Expression, כניסת Aux, כניסת Breath Control, חיבור לחשמל לשימוש בסיטואציות Stanalone ללא USB, וכמובן חיבור USB.

לטעמנו מקלדת זו מצוינת אך תתאים בעיקר לנגני סינתיסייזר, בשל חבילת הפלגאינים המצוינת שמגיעה איתה והחיבוריות הנרחבת המאפשרת שליטה בחומרה חיצונית. המקלדת בנויה מעולה ותשרוד סיטואציות ניוד מרובה, אך במשקל כמעט 4 ק"ג זו לא נראית לנו אופציה מציאותית. כמו כן היא המקלדת היקרה ביותר בקטגוריה זו, ולהרגשתנו מפיקים ביתיים ומקצועיים יהנו יותר עם ה-Novation Launchkey.

יתרונות – חבילת סאונדים מצוינת ורחבה, איכות בניה גבוהה מאוד, Aftertouch, וחיבוריות מצוינת.
חסרונות – כבדה, אין פדים, יקרה.

מחיר – 1,000 ש"ח.

כתיבת תגובה