5 דגמי פסנתר חשמלי מומלץ ל-2021

מזל טוב, החלטתם לממש את חלומכם לנגן בפסנתר. בין אם אתם לגמרי מתחילים, או מעוניינים לפתח את כישורי האורגנית הלא ממומשים שלכם מבית הספר היסודי. הדבר הראשון לו תזדקקו – הוא פסנתר ראוי, אשר ישרת אתכם היטב בתהליך האימון והלמידה.

מכיוון שאתם בתחילת הדרך – אתם מעדיפים להשקיע בפסנתר חשמלי (דיגיטלי), כזה שיהיה לכם קל לנייד ולא יתפוס מקום רב מדי. את השאלה האם להשקיע בפסנתר אקוסטי או חשמלי נשאיר לפוסט אחר, ונתמקד באופציות של המקלדות החשמליות העומדות בפניכם.

שיקולים ראשוניים

הדבר הראשון שתצטרכו להגדיר הוא המטרות שלכם.

האם אתם זמרים וזמרות שרוצים ללמוד ללוות את עצמכם ברמה בסיסית? או שמא הפסנתר הוא עבור ביתכם בת השמונה שנרגשת להתחיל את שיעורי הפסנתר שלה? האם אתם מתכוונים ללמוד יצירות קלאסיות, או שאתם מעדיפים לנגן שירי פופ? או שהאם בכלל אתם עוסקים ביצירת מוסיקה אלקטרונית, ומעוניינים לפתח את כישורי ההרמוניה והנגינה במקלדת?

עכשיו לאחר שהבנתם והגדרתם מה המטרות והצרכים שלכם, הגיע הזמן להבין קצת יותר איך בנוי הפסנתר החשמלי, ומה חשוב וכדאי לבדוק לפני הרכישה.

רכיבי הפסנתר החשמלי

הפסנתר החשמלי הוא כלי אשר מייצר באופן אלקטרוני את הצליל של הקליד עליו לוחצים. בדגם המלא שלו יהיו 88 קלידים. יש לו רמקולים מובנים והוא מגיע עם חיבור USB, חיבור לאוזניות וחיבור לפדל ססטיין – פדל המשהה ומעכב את הצליל. על פונקציות נוספות של הפסנתר החשמלי ארחיב בסקירת הדגמים השונים בהמשך.

קלידים

מושג נוסף שחשוב להכיר הוא "קלידים שקולים", או "חצי שקולים". למקלדת הפסנתר החשמלי ישנם חיישנים הקולטים את עוצמת הלחיצה על הקליד, ועוצמת הצליל מתקבלת על פי עוצמת הלחיצה. כך הנגינה נשמעת יותר דינמית ופחות מכנית.

פסנתרים חשמליים שהקלידים בהם הם "קלידים שקולים" הם בעלי המנגנון המדמה בצורה הטובה ביותר נגינה על פסנתר אקוסטי. אלה המקלדות הנמצאות בטווח היקר יותר של המחירים, ואסקור אותן בהמשך. פסנתרים חשמליים שהקלידים בהם הם קלידים "חצי שקולים" הן בעלי מנגנון המגיב בצורה חלקית לעוצמת הלחיצה על הקליד. היתרון שעשוי להיות בהם הוא כמובן המחיר, והעובדה שמשקלם יחסית קל יותר. היום רוב הפסנתרים מצויידים במערכת של קלידים שקולים מדורגים.

היבט נוסף שצריך לבדוק הוא האם בשלב בו אתם נמצאים יש לכם צורך במקלדת מלאה בעלת 88 קלידים, או שאתם יכולים להסתפק במספר מועט יותר של קלידים. בכל אופן, אם מטרתכם היא ללמוד לנגן, מומלץ להתחיל לפחות ממקלדת בעלת 61 קלידים.

עוד יתרון של הפסנתר החשמלי הוא שהוא יכול לשמש גם כמקלדת שליטה להפקה ויצירה של מוסיקה בתוכנות Digital Audio Workstation המתאימות לכך (כמו Cubase, Ableton, Pro Tools ועוד). גם אם אתם עדיין לא חושבים על להקליט ולהפיק מוסיקה – ייתכן מאד שלימוד הנגינה וההתקדמות יפתחו בפניכם את הרצון גם לעבוד עם תוכנות להפקה מוסיקלית. בנוסף, במקלדות החשמליות יש אפשרות לשנות את גובה הצליל (Pitch) וכך לעשות טרנספוזיציה ביתר קלות, בייחוד יכול לעזור לכם אם אתם זמרים שמלווים את עצמכם בנגינה. בנוסף לסאונדים ואפקטים שונים, פונקצייה נוספת בפסנתרים החשמליים שחשובה מאד בלימוד נגינה היא של המטרונום, שתעזור לכם לשמור על הקצב ביצירות ובשירים שתנגנו.

הדבר המומלץ ביותר הוא להגיע לחנות פיזית ולבדוק את התחושה של הקלידים. אם אתם בכל זאת מעדיפים להזמין פסנתר חשמלי אונליין, תעשו רשימה של התקציב העומד לרשותכם, וכמובן של הצרכים והמטרות שלכם.

יד שניה

לגבי רכישת פסנתר חשמלי יד שניה – זוהי עשוייה להיות אופציה משתלמת, אך חשוב מאד לבדוק מתי ואיפה נקנה הפסנתר, כיצד הוא נשמר, לבקש את תעודת הקנייה המקורית ואם היא עדיין כוללת אחריות מה טוב. לא מעט אנשים מוכרים את הפסנתר החשמלי שלהם עקב שדרוג, מעבר דירה או מעבר לחו"ל. או פשוט עקב חוסר שימוש.

יש אמנם סיכון מסויים ברכישת מוצר יד שנייה, אך ככל שתשאלו יותר שאלות, ותבדקו כמובן בעצמכם – כך תוכלו לשפר את סיכוייכם לקניית פסנתר יד שנייה מוצלחת.

במאמר זה אסקר פסנתרים חשמליים שיש להם 88 קלידים, ולא פחות מכך. אם קראתם עד לכאן אני מניחה שאתם רציניים והקנייה שלכם היא לטווח הרחוק, ומקלדת בעלת 61 קלידים פשוט תבאס אתכם לאחר שתתקדמו קצת בנגינה. אם בכל זאת אתם מעדיפים מקלדת קטנה יותר – קחו בחשבון שייתכן ותצטרכו לשדרג למקלדת מלאה בהמשך, אלא אם תרצו להפוך אותה למדף או מעמד לעציצים (לא מומלץ).

עד 1,500 שקלים

Artesia Perform

פסנתר חשמלי בעל 88 קלידים שקולים. משקלו קל יחסית – של עשרה קילוגרמים, מה שמאפשר התניידות נוחה איתו. הוא מציע בחירה בין 12 סוגי צליל שונים, ומגע הפסנתר מכוון להתנגדות קלידים ריאליסטית. דגם זה הוא אופציה במחיר יחסית נוח למתחילים. מגיע עם שנאי תואם ופדל ססטיין, ועם חיבור USB למחשב שיאפשר לכם להשתמש בו גם כמקלדת שליטה. כולל אפקטים מובנים הניתנים לתכנות על פי העדפותיכם, ומערכת הגברה מובנית בעלת ארבעה רמקולים, בעלי הספק של 15W לכל אחד מהם. עוד פונקציות נוספות שמוצעות הן פונקציית Layer המאפשרת לערום שני סוגי צליל אחד על גבי השני. ופונקציית Split שמחלקת את המקלדת לאזורים עבור נגינה בארבע ידיים. דגם זה כולל סיקוונסר דו ערוצי – שמאפשר הקלטה של קטעים מוזיקליים ישירות אל תוך זיכרון פנימי.

עד 2,500 שקלים

Korg B1

פסנתר חשמלי בעל 88 קלידים שקולים, עם שנים עשר צלילים מובנים ואפקטים. הקלידים השקולים הם בעלי שלוש דרגות רגישות לבחירה (Light, Normal, Heavy) מה שמאפשר לכם להתאים את הפסנתר לסגנון הנגינה שהכי נוח לכם באופן אישי. מגיע עם מתאם חשמל 15V AC/DC ,סטנד מתחבר לתווים או לטאבלט ופדל ססטיין. מגיע עם רמקולים מובנים 15W (וחיבור לאוזניות). ניתן לחבר אותו בכבל USB למחשב ולהשתמש בו כמקלדת שליטה. בנוסף הוא מגיע עם מספר תוכנות לתרגול, הפקה, הקלטה, ומיקס למחשב או לטאבלט: תוכנת Skoove ללימוד נגינה ותיאוריה מוסיקלית, אפליקציית Module Korg עם ספריית צלילים נרחבת, ואפליקציית Korg Gadget 2 Le – שהיא אפליקציית DAW המאפשרת הקלטת ערוצים וכתיבת תפקידי כלים דיגיטליים שונים. משקלו 11.4 קילוגרמים כך שתוכלו לנייד אותו יחסית בצורה נוחה.

עד 3,000 שקלים

Yamaha P-45

פסנתר חשמלי עם 88 קלידים שקולים, עם דגימת סטריאו ריאליסטית של פסנתר כנף. מגע הקלידים כבד יותר באוקטבות הנמוכות וקל יותר בגבוהות, כך שתוכלו להתאמן ולתרגל טכניקה בדומה לנגינה על פסנתר אקוסטי, ובאם תחליטו בהמשך לנגן על פסנתר אקוסטי התחושה תהיה יחסית מוכרת לכם.
מגיע עם רמקולים מובנים רמקולים מובנים בעוצמת 6WX2 ,וספק כוח (שנאי) מקורי – 150 PA.
מאפשר נגינה בשכבות וחלוקת הקלידים לסאונדים שונים, ואפקטי ריוורב (אפקטים המדמים נגינה בחלל גדול). ניתן לחבר אותו ב-USB למחשב ולהשתמש בו כמקלדת שליטה. משקלו הכולל הוא 11 ק"ג ועומקו 31 ס"מ, כך שהוא יתאים לאלו מכם שמתכננים לחרוש במות ולהופיע או מתניידים הרבה בין סאבלטים ודירות שונות 🙂

Roland FP-10

פסנתר חשמלי בעל 88 קלידים שקולים. קומפקטי באופן יחסי ובמשקל של 12.3 ק"ג, כך שתוכלו לנייד אותו לחזרות והופעות. מצבי Split ו-Dual לשילוב והתאמה של סאונדים שונים לצליל אחד. בעל מגבר עם רמקולים סטראופונים וחיבור אוזניות. דגם זה מציע מצב "Piano Twin" שיכול להתאים לנגינה עם מורה על ידי שכפול האוקטבות לשני הנגנים. פונקציה נוספת בו היא חיבור קישוריות MIDI דרך Bluetooth המאפשרת עבודה עם אפליקציות לימוד בטלפון או בטאבלט, מה שיכול להתאים לאלו מכם שמעדיפים ללמוד עם אפליקציות וסרטונים. עוד משהו שיכול להיות שימושי הוא היכולת לנגן עם ”חצי פדל“ באמצעות הפדל ססטיין.

קצת יותר מ-3,000 שקלים

Casio Privia PX-770

לאלו מכם שמעוניינים בפסנתר רהיט והאופציה של התניידות עם הקלידים פחות מעניינת או רלוונטית לכם, דגם זה יכול להיות אופציה עבורכם. גוף הפסנתר עשוי מעץ מה שמאפשר לו יציבות מירבית, ואם יש לכם מקום זה יכול להתאים. מדובר בפסנתר חשמלי בעל 88 קלידים שקולים המעוצב כרהיט הדומה לפסנתר אקוסטי ומשקלו הוא 31 קילוגרמים. מגיע עם תשעה עשר סאונדים מובנים של צלילים. יש לו חיבור USB וניתן להקליט בו קטעי MIDI בשני ערוצים. הוא כולל שתי יציאות PL לאוזניות ורמקולים מובנים בעוצמה של 8W.

סטנדים, אביזרים ושאר ירקות

לא מעט חנויות יציעו לכם בנוסף לפסנתר החשמלי גם חבילות המומלצות לקנות יחד איתו. להשקיע בסטנד טוב ובכסא מתאים זו בחירה חכמה. במקרים מסויימים יגיע גם פדל ססטיין בסיסי יחד עם הדגם, שווה לבדוק זאת. תמיד תוכלו לשדרג לפדל אחר בהמשך, אך זו ממש לא חובה בהתחלה.

לגבי קייס – אם ברצונכם לנייד את הפסנתר, אז קייס שיגן הוא חשוב. על מגן אבק לבית ניתן לוותר – כל סדין ישן יעשה את אותה העבודה, כמובן שתפקידכם הוא לזכור לכסות את הפסנתר בתום האימון 🙂

לגבי אוזניות – לשיקולכם, אם אתם ציפורי לילה שווה שיהיו לכם זוג אוזניות סבירות. אם רוב הנגינה שלכם תעשה בשעות היום – לא חובה.

מחשבות נוספות

בחירת הדגם של הפסנתר החשמלי הראשון שלכם היא חשובה, אין ספק. אך לימוד הנגינה, הטכניקה, התווים, האקורדים, ההרמוניה והתיאוריה חשובים יותר. אם חשבתם על כך מכל הכיוונים, ואתם מאד מאד רוצים להתחיל לנגן – תעשו חושבים, תבחרו דגם ופשוט קפצו למים.

חשוב לי מאד להוסיף שעל אף שהמאמר מתמקד בפסנתרים חשמליים, אין תחליף לנגינה על פסנתר אקוסטי. ואם אתם רציניים בכוונתיכם לנגן ולהתמקצע בכך, ברוב הז'אנרים הקיימים, בשלב מסויים תצטרכו גם להתאמן על פסנתר אקוסטי. הטאץ', המגע, הרגישות, הם פשוט עולם אחר שייפתח לכם מנעד חדש של הבעה ויצירה.

ברמה האישית לי יש בבית גם פסנתר אקוסטי וגם פסנתר חשמלי. השילוב בינהם מוצלח מאד עבורי. על הפסנתר האקוסטי אני מתאמנת בשעות היום, מלבד בין השעות שתיים לארבע בגלל שכן שמאד מקפיד על שנת הצהריים שלו. הפסנתר החשמלי משמש אותי כמקלדת שליטה להקלטות, וכשתוקף אותי פרץ יצירה בשעות הלילה המאוחרות.

בהצלחה, ואל תשכחו גם לנגן, להתאמן ולהתמיד בכך!

הכותבת היא פסנתרנית קלאסית ומודרנית, מלחינה ומפיקה מוזיקלית.

מחשבה 1 על “5 דגמי פסנתר חשמלי מומלץ ל-2021”

כתיבת תגובה