איזו תוכנת הקלטה מתאימה לך?

מחשב? יש. כרטיס קול? יש. מקלדת שליטה? יש! תוכנת הקלטה, יש? איך בוחרים? ברוב המקרים בקניית אחד מהמוצרים האחרים מהרשימה תקבלו גרסת ניסיון של תוכנת הקלטה לשימוש עם המכשיר. 

תוכנת הניסיון שתקבלו תתן מענה מלא לשימוש במכשיר שנקנה. עם זאת, לפעמים גורמים שונים כמו ממשק משתמש לא נוח או כלים ותכונות שלא נותנים מענה מספק לשאיפות והחזון המוסיקלי שלכם ייגרמו לכם לפזול לעבר תוכנות אחרות.

איך לבחור תוכנת הקלטה

לשמחתנו באוקיינוס תוכנות הההקלטה בשוק, הידועות גם כ-Digital Audio Workstation (או DAW), תמצאו דגים רבים. מגוון ענק של תוכנות מסחריות וקוד פתוח, קבוצות מחיר שונות וגם חינמיות, שלל מערכות הפעלה, לשימוש עם מחשבים או iPad וטאבלטים, בקיצור – אין סוף. בסקירה זו נציג תוכנות מסחריות מובילות לעבודה בסגנון "In The Box". כלומר, שימוש בכלי נגינה ואפקטים וירטואליים לעריכה ומיקס ללא צורך בחומרה חיצונית.

סדר הופעת התוכנות בסקירה אינו מצביע על תוכנות טובות פחות או יותר. התוכנות בסקירה מגיעות עם כל הנדרש להפקת שיר מהקלטה ועד המרת הפרויקט (Mixdown) לקבצי צליל בפורמטים שונים לשיתוף והפצה בשירותי סטרימינג, רשתות חברתיות, חנויות דיגיטליות. בנוסף, הן התוכנות מהוות בנות לוויה שימושיות להופעות חיות. הסקירה מיועדת למשתמשים חדשים המחפשים את התוכנה המתאימה להם ומקצועיים המעוניינים לשדרג או לעבור לתוכנה אחרת. 

למשתמשים חדשים כדאי לזכור חוק פשוט: מגבלות של תוכנות אודיו, במיוחד החינמיות, הן הזדמנויות אדירות למציאת פתרונות שיהפכו את ההפקה שלכם למיוחדת במינה. נסיון פתרון אתגרים באולפן הוא תהליך מחכים ומעשיר. הוא מחזק את "שריר ההחלטה" שעוזר לסיים קטעים.  גרסאות הניסיון יעזרו להחליט האם ההשקעה הכספית הלא מבוטלת ברישיון מלא תתן מענה לצרכים והחזון המוזיקלי.

Apple Logic Pro

לוג'יק פרו היא תוכנה פופולרית להקלטה, עריכה ומיקס. משתמשי התוכנה הותיקים זוכרים אותה פועלת גם בסביבת חלונות. לוג'יק נרכשה על ידי חברת Apple והפכה לתוכנת הדגל שלה להפקת אודיו. מיותר לציין שמהלך זה מקדם את התוכנה שנות אור בכל עדכון.

משתמשים חדשים ייהנו מאופן תעול נוח וזריז, ממשק משתמש ברור וקל להבנה ואפקטים וכלי נגינה וירטואליים ברמה גבוהה. ראוי לציון הסמפלר המובנה EXS2 וספריית הדגימות האיכותיות המגיעה יחד עם התוכנה המתפרסת על מגוון אדיר של סגנונות מוסיקליים.

עם השני אספה התוכנה קהל משתמשים מסור מסביב לעולם. מספיק לחפש Logic Pro Tutorial ב-YouTube בשביל לקבל רשימה של סרטוני הדרכה על כל זווית ותכונה נסתרת של התוכנה, מפה ועד מאדים, בכל הקשור להקלטת תפקידי שירה, כלי נגינה אקוסטיים, אלקטרוניים ועוד.

Logic Pro היא ה-תוכנה בה' הידיעה ליוצרים עם מחשבי Apple, כמו משתמשים חדשים וותיקים המחפשים תוכנת הקלטה מוזיקלית שמעניקה נוחות ופונקציונליות מתקדמת משלב העיבוד וההקלטה ועד הליכי המיקס והמאסטר.

חשוב לזכור, לוג'יק פועלת רק על מחשבי Apple – מה שהופך את ההשקעה לגבוהה יותר עוד לפני רכישת התוכנה ונושא עדכוני OS יחייב לעיתים עדכון שלה.

Avid Pro Tools

Pro Tools ידועה עשרות שנים בתעשיית המוזיקה כתוכנה עם צליל של "להיט"- כאחת מתוכנות ההקלטה הותיקות ביותר, היא השתלטה בשנותיה הראשונות על תחום עריכת ה-MIDI ובהמשך נוסף לה מנוע Audio משובח.

Pro Tools הפכה לאחר שילוב מנוע האודיו לסטנדרט תעשייתי בכל הקשור להקלטות כלי נגינה ושירה כאשר ניתן למצוא אותה כמעט בכל סטודיו מסחרי בעולם – בזכות יכולות העריכה המתקדמות, פונקציות מיקס ומאסטר גמישות ויכולת עריכת קול לוידאו. משתמשי Pro Tools בכל הרמות ייהנו מאיכות צליל מצוינת ואפקטים מעולים. בכל הקשור לכלים וירטואליים, Pro Tools מעט מפגרת מאחור ביחס למתחרות אך היא מצמצמת את הפער בהתמדה.

במרוצת השנים נדרשה Pro Tools לתת מענה להפקות גדולות ומרובות ערוצים שדרשו כוח עיבוד דיגיטלי משמעותי. לשם כך החלה היצרנית של התוכנה דאז, Digidesign, לשחרר לשוק חומרה ייעודית כדי להקל על צריכת המשאבים של המחשב.

כיום Pro Tools שייכת לחברת Avid שהחלה לפני כמה שנים להנגיש את Pro Tools למשתמשים חדשים יותר עם גרסת Pro Tools First – גרסה חינמית שמהווה כרטיס כניסה מעולה ליוצרים בכל כלי נגינה וסגנון מוזיקלי לעולם ההקלטה. Pro Tools First מוגבלת לעבודה על עד שלושה פרויקטים בו-זמנית בלבד וכל פרויקט מוגבל לשמונה ערוצים – מומלץ לנסות. 

PreSonus Studio One

Studio One של חברת PreSonus החלה את דרכה בתחילת העשור הקודם ובמהרה צברה קהל משתמשים אדוק בקרב השוק המקצועי והאלפנים הביתיים, בעיקר בזכות ממשק משתמש ברור ויעיל ומנוע סאונד מצויין. למשתמשים חדשים מציעה התוכנה שלושה סינטים וסמפלרים וירטואלים מצוינים וספריות צלילים משובחות להורדה.

כאשר יצאה הגרסה השנייה של Studio One, פרצה התוכנה קדימה ושלל ראיונות עם אנשי מקצוע שענו על השאלה "למה עזבתי את Pro Tools ועברתי ל-Studio One" עלו לרשת. התשובות של כולם היו דומות מאוד ונסובו בעיקר סביב מנוע הסאונד של התוכנה, יציבותה ויכולות עריכה, מיקס ומאסטרינג נוחות מאד וחסכוניות בזמן.

יתרון נוסף המבדל את Studio One משאר תוכנות ההקלטה בשוק הוא העובדה שחברת PreSonus המפתחת אותה היא יצרנית חומרה וותיקה בתחום האודיו. כדי להעצים את חווית השימוש בתוכנה, מייצרת החברה במקביל את סדרת המיקסרים הדיגיטליים המתממשקים אליה באופן אוטומטי ופועלים כמקשה אחת – כלי אדיר להקלטת הופעות חיות וחזרות. 

למשתמשים חדשים כדאי לבחון את ערכת האולפן למתחילים של חברת PreSonus, מעבר לחומרה מצוינת מצורפת גרסה קלה של Studio One המאפשרת ליצור ולסיים פרויקטים באיכות ובקלות.

Ableton Live

Ableton Live היא תוכנה שלוקחת את המשתמשים בה ללונה פארק של יצירתיות ודמיון בהפקה מוזיקלית ותומכת בהם לכל אורך המסע, מהאולפן הביתי בחדר השינה עד להופעות חיות בכל הסגנונות המוזיקליים, יצירת מוזיקה חיה עם כלים אלקטרוניים ואפילו סנכרון עם תוכנות תקלוט ופטיפונים.

Ableton Live חשפה בתחילת העשור הקודם מצב עבודה ייחודי (Session View) המאפשר הקלטת תפקידי כלים אקוסטיים או אלקטרוניים ודגימות בתצורת "Clip". כל ערוץ במצב זה כולל מספר תיבות המכילות קליפים המסוגלים להתנגן בלופ, תמיד לפי הקצב ותמיד בסנכרון. באופן הזה היא מקלה על תהליך העיבוד של קטעים מוזיקליים ומאפשרת ליוצר "לשחק" עם הקטעים השונים של השיר ולקבל השראה.

מנוע תיקוני התזמון של התוכנה (Time Stretch) הפך אותה לנפוצה ביותר עבור הפקה והופעות חיות בקרב יוצרים, נגנים ותקליטנים של סגנונות מוזיקליים רבים המבוססים על לופים ומחזוריות, כמו מוזיקה אלקטרונית, היפ הופ ועוד.

מצב העבודה השני (Arrangement View) כולל את ה-Timeline ה-"מסורתי" יותר להקלטה משמאל לימין. עם זאת, ההבדלים העיקריים בין Ableton לתוכנות הקלטה אחרות הם הגמישות והנוחות שהיא מעניקה בחיווט ושרשור סיגנאל בין ערוצים שונים בפרויקט, כמו עריכת MIDI ואוטומציות מורכבות באופן יעיל ומדויק.

למשתמשים המעוניינים להעמיק בתוכנה ולהרחיב את השימוש בה ובחומרה חיצונית, רכשה חברת אבלטון את בית התוכנה CYCLE74 וביחד הם פיתחו את Max 4 Live, שהיא פלטפורמה שמעניקה למפתחים את היכולת ליצור תוספים (הידועים גם כ-"Devices") עבור Ableton.

קצרה היריעה מלפרט על רמות היצירתיות ויכולות העריכה והעיבוד העמוקות ש-Ableton מעניקה למשתמשים באופן פשוט ואלגנטי. התוכנה ניתנת לרכישה בשלוש גרסאות: Intro המוגבלת ביותר, Standard האמצעית ו-Suite המלאה. כמו כן, ניתן להוריד ללא עלות גרסת ניסיון מלאה עם מגבלה אחת – לא ניתן לשמור פרוייקטים. מומלץ בחום להכיר את הכלי העוצמתי הזה.

Steinberg Cubase

Cubase היא תוכנת הקלטה מהנפוצות ביותר בתחום עם ותק של קרוב ל-30 שנה, במהלכן כל עדכון גרסה הפך אותה ליותר רלוונטית, פורצת דרך ומלהיבה. הכלים שהיא מציעה להקלטה, עריכה ומיקס משתבחים ומתייעלים עם הזמן ונגישים בקלות רבה למשתמשים חדשים ומקצועיים.

גרסאת Cubase 10 ששיחררה Steinberg לא מזמן המשיכה את המצוינות והחידושים והציגה מספר שיפורים שיתנו מענה מלא להפקות בנות ימינו: ממשקי המשתמש, התפריטים, האפקטים והמיקסר (MixConsole) עברו מתיחת פנים רצינית. מעבר לכך, עתה ניתן לעבוד עם Cubase ברזולוציה של 4K או מסכי רטינה.

מנוע VariAudio של סטיינברג לתיקון זיופים מגיע בגרסה השלישית שלו שהופכת את תהליכי תיקון  זיופים בשירה וכלי נגינה לזריזה ונוחה ולעיתים קרובות מובילה ליצירת צלילים ותפקידים שהיה קשה או בלתי אפשרי להגיע אליהם בנגינה או שירה רגילה.

קיובייס תומכת בגרסה זו ב-MPE, או MIDI Polyphonic Expression לנגינה עם אביזרי שליטה ייחודיים כמו ROLI SEABOARD, SENSEL ועוד. גרסת Cubase 10 מציגה המון שיפורים שאולי לא נראים לעין או ייחשבו למיותרים במבט ראשון, אך הופכים בשימוש עמוק ויום יומי בתוכנה לחוסכי זמן רציניים.

Cubase מגיעה בשלוש גרסאות במחירים שונים, המתאימות לצרכים השונים של משתמשים חדשים ומקצועיים בכל הסגנונות. חשוב לציין, גרסת ה-Cubase Elements הבסיסית לא נופלת באיכותה או בכמות השיפורים בזרימת העבודה של גרסת ה-Pro.

התוכנה יכולה להראות קצת "מאיימת" למשתמשים חדשים, אך ספריות צליל והכלים הוירטואלים בתוכנה יאפשרו גם למאותגרים טכנולוגית להתחיל ליצור פרוייקטים בקלות ובהנאה.  שלל מדריכי וידאו ופורומים של קהילות משתמשים יסגרו כל פער ויתנו מענה ופתרון לכל שאלה.

Propellerhead Reason

תוכנת הקלטה Propellerhead Reason

התוכנה המוצלחת ביותר עבור משתמשים המעוניינים ליצור מוזיקה בכלי נכינה אלקטרוניים וירטואליים באופן מודולרי – כלומר, המשתמש יכול לבנות את "האולפן" ואת שרשרת הסיגנל כאוות נפשו ודמיונו. הווא יוכל למשל לקחת מכונת תופים, להעביר רק את צליל הסנייר שלה דרך אפקט Delay, לדגום את ה-Delay לתוך סינטיסייזר גרנולרי, או לסיכום: "אל האינסוף ומעבר לו".

 Reason מציעה למשתמשים חדשים וותיקים הצוללים לתוכה יכולת להיעלם למספר שעות לעולם עשיר של סיקוונסרים מתוחכמים ופשוטים, סאמפלר עתיר יכולות, כלי סינתזה וירטואליים, הדמיות של סינטיסייזרים ומכונות תופים אגדיות מכל הסוגים, הסגנונות והזמנים ועוד. בסיומן של אותן של צלילות ארוכות ומהנות מציעה Reason יכולות עריכה מתקדמות, ממשק משתמש ברור וכלי מיקס ומאסטרינג משובחים.

יוצרות ויוצרים מוזיקה אלקטרונית? מתחילים או מתקדמים, יש לכם מקלדת שליטה עם פיידרים ונובים? כדאי מאד שתבדקו את התוכנה הזו. מעבר לכך ש-Reason 11 מעוררת השראה, שימוש בה מהווה הכנה למעבר אל עולם הסינתזה המודלארית. זהירות – ממכר.

Image-Line FL Studio

תוכנת הקלטה Image-Line FL Studio

בעשור הקודם הייתה פרוטי לופס כרטיס הכניסה הטוב ביותר לעולם תוכנות האודיו הדיגיטלי – FL STUDIO 20 מהווה גם היום, פתרון מקיף בעלות נוחה להפקת מוזיקה אלקטרונית וביטים. 

למען הסר ספק, אין מדובר בתוכנה "לחובבים". גרסאת FL Studio 20 האחרונה טומנת בחובה כלי סינתזה שיקרצו גם למשתמשים ותיקים בתוכנות אחרות ואפקטים עם איכות צליל וממשק משתמש ברמה גבוהה מאד. ראויים לציון מכשירי המיקס והמאסטרינג המובנים ב-FL Studio 20, שמסוגלים להעניק תוצאות מצויינות ביד מיומנת.

משתמשים חדשים ב-FL Studio שהגיעו מתוכנות אחרות יידרשו למספר שעות התאקלמות למסכים השונים ולכלי העריכה של התוכנה. אך אם אתם יוצרי מוזיקה אלקטרונית וביטים, FL Studio 20 היא  בחירה אידיאלית להתחלות משמחות בעולם ההקלטה.

Cockos Reaper

תוכנת הקלטה Cockos Reaper

REAPER היתה תוכנת ההקלטה הראשונה שיצאה לשוק בגרסא מלאה, ללא הגבלות וללא עלות. התנאי היחיד הוא שבמידה והתוכנה תשמש להפקות מקצועיות בשכר, ירכוש המשתמש את הרישיון שעלותו סבירה ושפויה. עד הרכישה, "המגבלה" היחידה תהיה המתנה של מספר שניות במסך הכניסה לתוכנה.

אך אל תתנו למודל הכלכלי הייחודי לבלבל אתכם, Reaper היא אחת מתוכנת הקלטה נפוצה ומוערכת בקרב משתמשים חובבים ומקצועיים כאחד. היא מציעה הקלטה נטולת סיבוכים של כלי נגינה אקוסטיים, כלים וירטואלים וקולות, כלי עריכה יעילים ואפקטים מצוינים בממשק משתמש נוח וברור מאוד. יכולות המיקס והמאסטר של Reaper אינם נופלים במאום מתוכנות שעולות פי כמה וכמה ממנה. למשתמשים חדשים וגם למשתמשים בתוכנות אחרות, כדאי מאד להתקין ולנסות. אתם כנראה תופתעו.

Bitwig Studio

תוכנת הקלטה Bitwig Studio

Bitwig במובנים מסוימים נולדה מתוך Ableton. כמה מהמייסדים והמפתחים של Ableton פרשו מתפקידם בחברה והקימו את Bitwig המתחרה. ההבדל המהותי: בעוד Ableton מתמקדת בהפקה והופעה בשילוב בקרי MIDI ייעודיים כמו Launchkey, Push וכדומה, Bitwig פורצת דרך באינטגרציה בשימוש בכוח העיבוד של המחשב לשליטה בחומרה חיצונית בדגש על סינטיסייזריים ומכונות תופים.

Bitwig מציעה יכולות מתקדמות בתחום תיקוני התזמון (Time Stretch) של לופים וסנכרון ל-BPM. היא כוללת שני מסכים, האחד בנוי מקטעים (Clips) בדומה למצב Session View של Ableton, והשני כולל ציר זמן קלאסי להקלטה ועריכה משמאל לימין.

Bitwig מתאימה מאוד ליוצרים ונגנים המעוניינים לקחת את הסביבה האולפנית העשירה ומעודדות הניסויים של ביטויג להופעה על במות ומועדונים. בגרסתה הנוכחית (3.1), היא מהווה את אחת התוכנות המובילות בכל הנוגע לשליטה על חומרה חיצונית בעזרת כלי MIDI מתקדמים ויכולות קבלה ושליחה של Control Voltage לעבודה עם סינטיסייזרים אנלוגיים ושאר ציוד מודולרי.

יחד עם התוכנה מגיעים מספר כלים וירטואליים איכותיים עם מגוון פריסטים שיעזרו למשתמשים בצעדיהם הראשונים בעולם הסינתזה ללמוד דרך האוזניים ולעמוד על ההבדלים בשימוש פרמטרים שונים בממשק. אנשי סינתזה ותיקים וחדשים ישמחו לגלות את העולם הנפלא של Polygrid – סינטיסייזר מודולרי וירטואלי עתיר יכולות ושפע מודולים קלים להבנה ותפעול עם ממשק נקי וברור.

למרות הרושם שאולי נוצר, Bitwig אינה מיועדת רק למוסיקה אלקטרונית. נגנים של סגנונות מוזיקה המבוססים על כלים אקוסטיים יגלו דרכים חדשות להפקת צלילים מקוריים ומפתיעים מכלי הנגינה שלהם ודרכים חדשות לנגינה חיה.

MOTU Digital Performer

תוכנת הקלטה MOTU Digital Performer

תוכנת הקלטה ותיקה מאד שבעבר הייתה עובדת רק מערכת ההפעלה של Apple. רק בשנים האחרונות החלה חברת MOTU להוציא גרסאות של Digital Performer לסביבת Windows.

Digital Performer, כפי ששמה רומז, נותנת מענה ליוצרי מוזיקה עם כלים דיגיטליים וירטואליים או חיצוניים. התוכנה הפכה לסטנדרט בכל הקשור לניהול MIDI וסנכרון בין מכשירים וירטואלים וחיצוניים שונים בהופעות חיות עם הפקה עשירה ומורכבת. 

אך MOTU לא מזניחה את תחום האודיו במגרש האולפני. דיגיטל פרפורמר מציעה כלי עריכה מתקדמים להקלטות של כלי נגינה אקוסטיים ואלקטרונים באיכות גבוהה מאוד, כמו שמצופה מחברה המייצרת איכותית כמו MOTU.

ה-MOTU Digital Performer היא איננה תוכנה זולה. היא מציעה גרסת ניסיון של 30 ימי התנסות ללא הגבלות, ולדעתינו כדאי מאד להתנסות בה. במיוחד למוזיקאים, להקות והרכבים המכוונים לעבודה עם  ממשקי MIDI וערוצי אודיו מרובים בהופעות חיות.

כתיבת תגובה