Rode NT1: ביקורת על אחד המיקרופונים הנפוצים לאולפן הביתי

דגם ה-NT1 מבית Rode הגיח ממפעלי החברה האוסטרלית לשוק המיקרופונים לראשונה קצת לפני פחות מעשרים שנה. מספר שנים לאחר מכן, מוציאה החברה דגם מעודכן בשם NT1-A ובשנים האחרונות משווקת החברה גרסא מחודשת שלו בשם הישן – NT1. רק השם חזר דור אחורה, המיקרופון תוכנן מחדש מ-0 והחלק היחיד שנותר מהעיצוב הישן היא רשת הגריל.

האתגר: המיקרופון עם רמת הרעש הנמוכה ביותר

המהנדסים ב-Rode שילבו ב-NT1 החדש את המסורת והניסיון שהביאו למוניטין הרב של החברה. עם קפסולה בקוטר 1″ שעוצבה מחדש לפי משוב שקיבלו לאורך השנים מאנשי מקצוע בתחום ההפקה וההגברה. ה-NT1 מיוצר במפעלי החברה באוסטרליה ובעזרת טכנולוגיות ייצור חדשות כולל קפסולה ששיחזרה את איכות הצליל שהביאה לפופולריות של הדגם הראשון, אך הפעם עם רמת רעש עצמית נמוכה יותר. 

את רמת הרעש הנמוכה הסיקו מהנדסי החברה כי ישיגו בהרכבת הקפסולה בשילוב בולם זעזועים ייחודי מבית Rycote, חברה המתמחה בפיתוח וייצור של בולמי זעזועים אותם ניתן למצוא בדגמי המיקרופונים המובילים בתעשיה. בנוסף, הלוח והמעגל החשמלי עוצבו גם הם לפעולה שקטה. מהנדסי החברה הצליחו למדוד רמת רעש עצמי בעוצמה של 4. 5dBA. חברת Rode מצהירה כי זהו המיקרופון עם רמת רעש עצמי הנמוכה ביותר שקיימת בשוק המיקרופונים, ואכן קשה יהיה למצוא דגם שמתחרה בנתון הזה.

Rode NT1 Kit

עיצוב חדש, חומרים חדשים

עיצובו של ה-Rode NT1 החדש מאוד מזכיר את הדור הקודם, ה-NT1-A, אך גם כאן רעננו את רכיבי המארז עם גוף מאלומיניום בעל כיסוי ניקל למניעת קורוזיה ושכבה עליונה עשויה קרמיקה איכותית ועמידה במיוחד העומדת בתקן צבאי, כמו באפוד קרמי, לצמצום בלאי והגנה מפני שריטות. 

המיקרופון מגיע עם בולם הזעזועים SMR Shock Mount – תושבת ייעודית ל-NT1 המאבטחת אותו למניעת תזוזות ונפילות ומכילה מערכת מיתרים מתוחים לבלימת זעזועים של Rycote, עם אפשרות להצבה ושליפה של מגן רוח וחיווט יעיל. הוא מומלץ לשימוש בהקלטות צילומי שטח בתנאים קשים ומאפשר לכוון את המיקרופון בצורה קלה תוך כדי ההקלטה עם צמצום הרעש הנובע מרעידות. עבור האחסון, הוא מגיע עם נרתיק רך להגנה מלכלוך ואבק. אמנם באיכות גבוהה, אך לדעתינו עדיין עדיף לרכוש נרתיק קשיח או תיק נשיאה מתאים במיוחד בהקלטות שטח או באולפן נייד. 

רשמים מהאולפן

ראשית ראוי לציין לשבח את היעילות וקלות השימוש של בולם הזעזועים ומגן הרוח. שני החלקים הללו בדרך כלל לא מקבלים את מלוא תשומת הלב, אך במקרה הזה המבנה המתקדם שלהם בשילוב עם התכנון הייחודי של הקפסולה עושים את העבודה מעל ומעבר למצופה. בהקלטת גיטרה עם רגליים רוקעות על הרצפה, הרעד והרעש שנובע ממנו לא זלגו לתוך ההקלטה, עובדה שלא אופיינית בדרך כלל לקונדנסרים מהסוג הזה.

בכל הקשור להקלטות שירה ודיבור, ה-NT1 מציע הדגשה קלה בתחום התדרים המרכזי (Mid-Freq) לקליטת קול אנושי בצורה מיטבית, שלטעמינו עובדת מעולה גם עם גיטרות אקוסטיות ופסנתרים. הוא העניק תוצאה נאמנת למקור גםכחלק ממערך מיקרופונים להקלטת כלי הקשה. 

עוצמת רעש עצמי של מיקרופון מאפשרת הקלטת ערוצי שירה בהם האמן מסוגל להביע את עצמן באופן אידאלי, עם ייצוג צלול ומדוייק של אופן ההגשה והדינמיקה של הביצוע. בהקלטת ערוץ שירה בעוצמה נמוכה מאוד, כמעט לחישה, ה-NT1 עמד בציפיות לחלוטין. כדאי לציין שטיפול אקוסטי מינימלי, לכל הפחות מסך אקוסטי, מאוד חשוב כדי לנצל את עוצמת הרעש הנמוכה במלואה. בנוסף, מעט ידע בהצבת מיקרופונים מאוד יכול לעזור לשימוש בדגם הזה. בהיותו שקט מאוד הוא מאפשר לעבד את הצליל שלו באופן אינטסיבי יחסית, עם שלל אקפטים כמו קומפרסור או Re-Amping, תוך שהוא נשאר נטול רעשים ועם הרבה Headroom.

בהאזנה לערוצי ההקלטה אפשר לשמוע של-NT1 יש שני חיתוכים, Roll-Off של גבוהים ונמוכים. האופי שלו מאד מדורג ונעים ונשמע מעולה עבור הרבה סגנונות הקלטה וכלי נגינה. בהקלטות מגברי גיטרה בס, הוא מתאים מאוד לגיטרות בסגנון Music Man עם אופי בעל תדרי Mid מודגשים. עם זאת, לסגנונות כמו דאב, לא ממש עובד.

אז מה היה לנו שם?

Rode NT1 Back

 מיקרופון קונדנסר העושה שימוש בקפסולה בקוטר 1″ עם טווח קליטת תדרים רחב בדגש קליל על טווח התדרים המרכזיים ולפי חברת Rode, גם בין המיקרופונים הכי שקטים בשוק. הוא מגיע עם עשר שנות אחריות יצרן וחבילת תוספים יעילה. בהחלט רכישה נבונה ברמת עלות מול תועלת למי שמחפש מיקרופון איכותי רב שימושי, שמככב בהקלטות שירה אך יתאים למגוון שימושים, ביניהם צילומי וידאו, יצירת תכנים דיגיטליים לשיתוף ברשתות חברתיות, הקלטת כלי נגינה להעלאה לרשת או עריכה, מיקס ומאסטרינג בסביבה אולפנית ועוד.

כתוב/כתבי תגובה